Lahden urheilutalo

Lahden urheilutalo toimii useiden lajien kilpailu-ja harjoittelutoiminnan keskuksena, ja rakennuksessa järjestetään myös erilaisia näyttelyitä, messuja, sekä konsertteja.

Rakennus, jossa urheilutalo toimii, valmistui vuonna 1957 arkkitehti Unto Ojosen, jonka uran päätyö kaupungissa oli kuitenkin vuoden 1962 Lahden Joutjärven kirkko, suunnitelmien mukaisina.

Urheilutalo, joka sijaitsee aivan kaupungin linja-autoasemanläheisyydessä, tarjoaa erikokoisia halleja ja saleja eri lajien harjoitteluihin ja kilpailutoimintaan.

Lahden urheilutalo

KUVA: Urheilutalo kuvattuna sen vierestä menevältä Jalkarannantieltä, läheltä Lahden musikaalista suihkulähdettä.

Urheiluseuroihin, jotka käyttävät rakennuksen tiloja toiminnassaan, kuuluvat mm.:

  • FC Lahti (www.fclahti.fi)
  • Kimmo Volley (www.kimmovolley.fi)
  • Lahden Ampumaseura (www.lahdenampumaseura.fi)
  • Lahden Hiihtoseura (www.lahdenhiihtoseura.fi)
  • Lahden Kaleva (www.lahdenkaleva.fi)
  • Lahden Karate (www.lahdenkarate.fi)
  • Lahden Naisvoimistelijat (www.lahdennaisvoimistelijat.net)
  • Lahden NMKY (Koripallo) (www.lanmky.fi)
  • Lahdenkoripalloilijat 1943 (www.lahdenkoripalloilijat.fi)
  • Sbandy (Salibandy) (www.sbandy.net)
  • SB-Girls (www.sbgirls.net)
  • Shoreikan Karate Club (www.shoreikan.net)

Salien ohella palveluihin rakennuksessa kuuluu Urkin lounaskahvila.

Urheilutalo Lahti
Jalkarannantie 10
15110 Lahti
Aukioloajat: ma-pe 8-22, la-su 10-18 (toukokuun la-su suljettu), kesäaukioloajat: ma-to 8-21, pe 8-16, la-su suljettu
www.lahdenurheilutalo.fi

Urheilutoiminnan lisäksi rakennuksen tiloja on historiallisesti käytetty myös erilaisten näyttelyiden, messujen, ja konserttien järjestämiseen.

Voit tutustua ajankohtaiseen urheilutalon tapahtumakalenteriin paikan virallisten nettisivujen kautta, osoitteessa www.lahdenurheilutalo.fi.